Assume that the partial pressure of sulfur dioxide, P_SO_2, is equal to the part
ID: 724089 • Letter: A
Question
Assume that the partial pressure of sulfur dioxide, P_SO_2, is equal to the partial pressure of dihydrogen sulfide, P_H_2S}, and therefore P_SO_2 = P_H_2S.
****If the vapor pressure of water is 24 torr, calculate the equilibrium partial pressure of SO_2 (P_SO_2) in the system at 298 K.****
Express the pressure in atmospheres to two significant figures.
___________________________________
The reaction
{ m SO_2 (g) + 2 H_2S (g) ightleftharpoons 3 S(s) + 2 H_2O(g)}
is the basis of a suggested method for removal of { m SO_2} from power-plant stack gases.
The values below may be helpful when answering questions about the process.
Substance Delta G_{ m f}^circ
{(kJ/mol)} Delta H_{ m f}^circ
{(kJ/mol)}
{H_2O(g)} -228.6 -241.8
{H_2O(l)} -237.1 -285.8
SO_2(g)} -300.4 -296.9
SO_3(g)} -370.4 -395.2
H_2S(g)} -33.01 -20.17
S(s) 0 0
Thank you!!
Explanation / Answer
the chemical reaction which takes place is
SO2(g) + 2H2S(g) -----------> 3S(s) + 2H2O(g)
so
Kp = [PH2O]2/[[PH2S]2[PSO2]
GIVEN
PH2S = PSO2 = x ..........(let) and PH2O = 24 torr
so,
Kp = (24*24)/x3 = 576/x3
now,
G(rxn) = 2G(f,H2O(g)) - 2G(f,H2S(g)) - G(f,SO2(g))
= 2(-228.6) - 2(-33.01) - (-300.4) = -90.78KJ = -90780J
so
G(rxn) = -RTln(Kp)
so
ln(Kp) = -G(rxn)/RT
put
G(rxn) = -90780
R = 8.3145
T = 298
such that ln(Kp) = 36.64
so, Kp = 8.165e15 = 576/x3
solve for x
you will get,
x = 4.132e-5 torr
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.