The chemical reaction 2 D(g) + F(g) 2 B(g) for which Kp = 14.83 and Ho = 22.6 kJ
ID: 724927 • Letter: T
Question
The chemical reaction2 D(g) + F(g) 2 B(g)
for which Kp = 14.83 and Ho = 22.6 kJ/mol, is initially at equilibrium in a sealed 3.000 L adjustable volume vessel at 25oC. Altering conditions may cause the reaction to shift in order to reach a new equilibrium. What kind of adjustment is expected of the reaction if the following changes are made? (The answers are listed as effect of A; effect of B)
A. increased the volume of the vessel
B. decreased the temperature of the system ?
Choose one answer.
a. shift left; shift left
b. no shift; shift left
c. shift right; shift left
d. shift right; shift right
e. shift ldft; shift right
Explanation / Answer
the reaction equations shows tahat it will be . shift left; shift left
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.