The following data was collected by a student performing the DETERMINING THE SPE
ID: 725982 • Letter: T
Question
The following data was collected by a student performing the DETERMINING THE SPECIFIC HEAT CAPACITY AND MOLAR HEAT CAPACITY OF COPPER portion of the experiment.A 35.52g copper coil is removed from boiling water and is immediately immersed in a calorimeter with a constant of 63.2J/0C. The calorimeter contains 74.61g of water that is initially at 21.420C. The system reaches equilibrium at a temperature of 24.300C.
What is the molar heat capacity of the copper?
(Specific heat of water is 4.184 J/g0C., Molar mass of copper= 65.39 g/mol)
Explanation / Answer
Initial temprature of Cu = Temp of Boiling Water = 100 C
Moloes of Cu = 35.52/65.39 = 0.497 moles
Assuming Molar heat capacity = x J/mol C
Initial temp of calorimeter = 21.42 C
Equlibirium Temp = 24.3 C
So Conservation of heat energy
0.497*x*(100-24.3) = 63.2*(24.3-21.42) + 74.61*4.184*(24.3-21.42)
=> x = 28.734 J/mol C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.