Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The enthalpy of evaporation of water is 40.67 kJ/mol. Sunlight striking Earth\'s

ID: 728768 • Letter: T

Question

The enthalpy of evaporation of water is 40.67 kJ/mol. Sunlight striking Earth's surface supplies 168 W per square meter (1 W = 1 watt = 1 J/s).

a. Assuming that evaporation of water is only due to energy input from the Sun, calculate how many grams of water could be evaporated from a 1.00 square meter patch of ocean over a 12-hour day.

b. The specific heat capacity of liquid water is 4.184 J/g C. If the initial temperature of a 1.00 square meter patch of ocean is 22C, what is its final temperature after being in sunlight for 12 hours, assuming no phase changes and assuming that sunlight penetrates uniformly to depth of 10.0 cm?

Explanation / Answer

(a) total energy striking earth's surface in 1 hour = (168*12*60*60) = 7257.6 KJ moles of water that evaporate = (7257.6/40.67) = 178.451 moles mass of water that evaporates = (178.451*18.015) = 3214.794 g (b) volume of water in the patch = 0.1 m^3 mass of water in the patch = 100 kg so, 100*4.184*(T-22) = 7257.6 T = 39.35 deg C

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote