The amount of carbon dioxide in a gaseous mixture of CO2 and CO can be determine
ID: 730602 • Letter: T
Question
The amount of carbon dioxide in a gaseous mixture of CO2 and CO can be determined by passing the gas into an aqueous solution that contains an excess of Ba(OH)2. The CO2 reacts, yielding a precipitate of BaCO3, but the CO does not react. This method was used to analyze the equilibrium composition of the gas obtained when 1.77g of CO2 reacted with 2.0g of graphite in a 1.000L container at 1,100K. The analysis yielded 3.41g of BaCO3. Use these data to calculate Kp at 1,100K for the reactionCO2(g)+C(s)<-->2CO(g)
Explanation / Answer
take help from this moles CO2 = 26/44 g/mol=0.59 initial concentration CO2 = 0.59/ 3 = 0.20 M at equilibrium [CO2]= 0.20-x and [CO]= 2x 1.9 = (2x)^2 / 0.20-x 0.38 - 1.9 x = 4x^2 4 x^2 + 1.9 x - 0.38=0 x = - 1.9 + sq. rt.( 3.6 + 6.1)/ 8 =0.15 M [CO]= 2 x 0.15 = 0.30 M moles CO = 0.30 x 3 L=0.90 mass CO = 0.90 x 28 g/mol=25 g [CO2] = 0.20 - 0.15 = 0.05 M moles CO2 that react = 0.15 x 3 = 0.45 = moles C mass C = 0.45 x 12 g/mol=5.4 g
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.