What is the maximum mass in grams of NH3 that can be produced by the reaction of
ID: 732748 • Letter: W
Question
What is the maximum mass in grams of NH3 that can be produced by the reaction of 1.0g of N2 with 3.0g of H2?Answer a. 4.0
b. 17
c. 0.61
d. 2.0
e. 1.2
Explanation / Answer
N2 MW = 28.0134 g/mole H2 MW = 2.0158 g/mole NH3 MW = 17.0304 g/mole N2(g) + 3H2(g) --> 2NH3(g) 1 g N2 = 1 g * mole/28.0134g = 0.0357 mole N2 3 g H2 = 3 g * mole/2.0158g = 1.46 mole H2 1 mole N2 needs 3 mole H2 so 0.0357 moles N2 need 3*0.0357 = 0.1071 mole H2 H2 is in excess so N2 is the limiting reagent now N2(g) --> 2NH3(g) 1 mole N2 produces 2 moles NH3 so 0.0357 moles NH3 produces 2*0.0357 = 0.0714 mole NH3 0.0714 mole NH3 = 0.0714 mole * 17.0304 g/mole = 1.2 g NH3
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.