Ocean currents are measured in Sverdrups (sv) where 1 sv=10^9 m^3/s. The Gulf St
ID: 733092 • Letter: O
Question
Ocean currents are measured in Sverdrups (sv) where 1 sv=10^9 m^3/s. The Gulf Stream off the tip of Florida has a flow of about 35sv.
a) What is the flow of the Gult Stream in mL/min?
b)What mass of water in the Gulf Stream flows past a given point in 24 hours? The density of seawater is 1.025 g/mL.
*Note: I believe I have worked out the conversion from sv to mL/min, please let me know if it is correct and if I have applied it correctly to the problem:
10^9 m^3 / s * 60s / 1min * 100 cm^3 / 1m^3 = 6*10^12 mL/min ((*mL = cm^3))
35 sv (6*10^12sv) = 2.1*10^14 mL/min ?
But if I could have help with both parts a and b I'd appreciate it, I would like to see the work in as much detail as possible please. Thanks!
Explanation / Answer
we write 35sv as 3.5*10^10m^3/s 1m^3=10^6=mL so 35sv= 3.5*10^16mL/s 1) 1 min=60s so answer 3.5*10^16*60=2.1*10^18mL/s 2) flow in 24h ; 24h =24*60*60=86400s so ,answer 3.5*10^10*86400=3.024*10^21mL and mass in g 3.024*10^21*1.025=3.0996*10^21g = 3.0996*10^18kg 3) in 1s you have 3.5*10^16mL =3.5*10^13L so for 1PL time 10^15/3.5*10^13=28.57seconds
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.