Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

1. Sulfur dioxide reacts with chlorine at 227 oC: SO2(g) +Cl2(g) ? SO2Cl2(g) Kp

ID: 738998 • Letter: 1

Question

1. Sulfur dioxide reacts with chlorine at 227 oC:

SO2(g) +Cl2(g) ? SO2Cl2(g)

Kp for this reaction is 5.1 x 10-2 atm-1. Initially, 1.00 g each of SO2 and Cl2 are placed in a 1.00 L reaction vessel. After 15 minutes, the concentration of SO2Cl2 is 45.5 ?g/mL. You will determine if the system has reached equilibrium. First, what is Kc (in L/mol)? (A ?g is 10-6 g.)

2. Next determine all initial concentrations. What is the initial sulfur dioxide concentration (in mol/L or M)?

3. Determine all concentrations after 15 minutes. What is the chlorine concentration?

4. What is Q after 15 minutes?

Explanation / Answer

To convert Kp to Kc you will have to use the universal gas equation: pV = nRT And if you work it out you will find. Kc=RT*Kp (T = 500 K) a) The molar mass of SO2 is 64 g/mol. So 1 g = 1g/64 g/mol = 1,56E-002 mol. The volume is 1.00 L. [SO2] = 1,56E-002 M 1 g of Cl2: [Cl2] = 1,41E-002 M [SO2Cl2] = 0 M