The equilibrium constant Kp for the reaction below is 0.041 at 373oC: NH4HS(s) N
ID: 739724 • Letter: T
Question
The equilibrium constant Kp for the reaction below is 0.041 at 373oC:NH4HS(s) NH3(g) + H2S(g)
A sample of NH4HS(s) is placed in an evacuated container and allowed to come to equilibrium. The partial pressure of NH3(g) is then increased by the addition of 0.31 atm of NH3(g). The partial pressure of NH3(g) at equilibrium is now _________ atm.
Explanation / Answer
NH4HS(s)-----> NH3(g) + H2S(g) --------------------X;--------X Kp = 0.041 = X^2 => X = 0.2025 atm NH4HS(s)-----> NH3(g) + H2S(g) ----------0.2025+0.31-X; 0.2025-X => Kp = 0.041 = (0.51-X)(0.202-X) => X = 0.102 P(NH3) = 0.408 atm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.