The equilibrium constant Kp for the thermal decomposition of NO2 is 6.5x 10^-6 a
ID: 789512 • Letter: T
Question
The equilibrium constant Kp for the thermal decomposition of NO2 is 6.5x 10^-6 at 450 degrees C.
2 NO2 (g) <--> 2NO (g) + O2 (g)
If the reaction vessel at this temperature initially contains 0.500 atm NO2, what will be the partial pressure
of NO2, NO, and O2 in the vessel when equilibrium has been attained?
P NO2 = ?
P NO = ?
P O2 = ?
The equilibrium constant Kp for the thermal decomposition of NO2 is 6.5x 10^-6 at 450 degrees C. 2 NO2 (g) 2NO (g) + O2 (g) If the reaction vessel at this temperature initially contains 0.500 atm NO2, what will be the partial pressure of NO2, NO, and O2 in the vessel when equilibrium has been attained? P NO2 = ? P NO = ? P O2 = ?Explanation / Answer
(K_p = [P_{O_2}][P_{NO_2}]^2/[NO_2]^2)
(6.5 imes 10^{-6} = [x]^2[x/2]/[0.5-x]^2)
(x = 14.524 imes 10^{-3}) atm
P NO2 = 0.4855 atm
P NO = 0.01452 atm
P O2 = 0.00726 atm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.