How many milliliters of 0.100 M NaOH solution are required to neutralize a solut
ID: 742066 • Letter: H
Question
How many milliliters of 0.100 M NaOH solution are required to neutralize a solution containing 3.92 g H2SO4?400 mL
800. mL
200. mL
0.400 mL
0.800 mL
Explanation / Answer
You always need an equation and to convert to moles in this sort of question. So the equation: 2NaOH + H2SO4 -> 2H2O + Na2SO4 This tells us the ratio of NaOH : H2SO4 is 2:1 Convert H2SO4 to mole: 3.92 g of H2SO4 = 3.92 / 98.079 = 0.0399 mol This means that only half this amount of NaOH is required to react because of the 2:1 ratio. So n(NaOH) = 0.0799 mol. Since the concentration is 0.1 M, we can use c = n/v rearranged to v = n/c. v = 0.0799 / 0.1 = 0.800 L = 800 mL.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.