How many kilograms of Co2 are released during the combustion of 25.00 gallons of
ID: 991828 • Letter: H
Question
How many kilograms of Co2 are released during the combustion of 25.00 gallons of gasoline? Assume gasoline is pure isoctane with density of 0.9619 g/mL. If the combustion was used to heat 8565 L of water from an initial temperature of 11.0C. What would be the final temperature of the water assuming 54.00% efficiency in the energy transfer?How many kilograms of Co2 are released during the combustion of 25.00 gallons of gasoline? Assume gasoline is pure isoctane with density of 0.9619 g/mL. If the combustion was used to heat 8565 L of water from an initial temperature of 11.0C. What would be the final temperature of the water assuming 54.00% efficiency in the energy transfer?
Explanation / Answer
1 gallon = 3.785 litres
Thus, 25 gallons = 94.625 litres
Thus, mass of isoctane = density*volume = 0.9619*94625 = 91019.8 g
Moles of gasoline = mass/molar mass = 91019.8/114 = 798.42
Now, C8H18 + (25/2)O2 -----> 8CO2 + 9H2O
Moles of CO2 produced = 8*moles of iso-octane reacting = 8*798.42 = 6387.35
Mass of CO2 produced = moles*molar mass = 6387.35*44 = 281043.5 g = 281.043 kg
Now,
Let the heat of combustion of iso-octane be 'x' J/mole
Thus, total heat produced = 798.42x
Total heat used to heat the water = 0.54*798.42x = 431.15x J
Now, Heat = mass of water*specific heat of water*rise in temperature
or, 431.15x = 8565000*4.184*(T-11)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.