A 20.29 g sample of impure MgCO3 is completely decomposed at 1000oC in previousl
ID: 749660 • Letter: A
Question
A 20.29 g sample of impure MgCO3 is completely decomposed at 1000oC in previously evacuated 2.0 L reaction vessel. After the reaction was complete the solid residue had a mass of 15.9 g. Assume the only MgCO3 could produce gas CO2 what percent of original sample was magnesium carbonate? What was the pressure of the CO2 produced? I got the percentage but I need the pressure of CO2 that was producedExplanation / Answer
MgCO3 --> MgO + CO2 20.29 - 15.90 = 4.39 g CO2 4.39 g CO2 / 44.0 g/mol = 0.09975 mol CO2 0.09975 mol Co2 = 0.09975 mol MgCO3 0.09975 mol x 84.33 g/mol = 8.41 g MgCO3 8.41 g / 20.29 g = 0.415 (41.5% pure)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.