Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Nitrogen oxides, NOx, play an essential role in the production of pollutants fou

ID: 755845 • Letter: N

Question

Nitrogen oxides, NOx, play an essential role in the production of pollutants found in photochemical smog. The NOx in the atmosphere is slowly broken down to N2 and O2 in a first order reaction. The average half-life of NOx in the smokestack emissions in a large city during daylight hours is 3.9 hours. A. Starting with 1.50mg in an experiment, what quantity of NOx remains after 5.25 hours. B. How many hours of daylight must have elapsed to decrease 1.50mg of NOx to 2.50 to 10^-6 mg?

Explanation / Answer

we have N/No=(1/2)^(T/T1/2)... where T1/2 is half life and No is initial concentration..... a)No=1.5mg, T=5.25, T1/2=3.9.... so N=1.5*(1/2)^(5.25/3.9)=0.59 mg of NOx remains... b)N=2.5*10^(-6), so 2.5*10^(-6)/1.5=(1/2)^(T/3.9)...=>T/3.9=19.19....=>T=74.86hrs

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote