Nitrogen dioxide decomposes according to the reaction given below where K p = 4.
ID: 812237 • Letter: N
Question
Nitrogen dioxide decomposes according to the reaction given below where Kp = 4.48 ? 10-13 at a certain temperature.
If 0.59 atm of NO2 is added to a container and allowed to come to equilibrium, what are the equilibrium partial pressures of NO(g) and O2(g)?
PNO
atm
PO2
atm
Explanation / Answer
Kp = PNO^2 * PO2/PNO2^2
Let x = PO2 at equilibrium 2x = PNO and 0.59 - x = PNO2
Since Kp is very small, assume that x will be small compared to 0.59. Then
4.48 x 10^-13 = (2x)^2(x) / 0.59
4x^3 = 2.6432 x 10^-13
x^3 = 66.08 x 10^-15
x = 4.04 x 10^-5 atm = PO2
PNO = 2x = 8.08 x 10^-5 atm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.