Nitric acid neutralizes potassium hydroxide. To determine the heat of reaction,
ID: 903785 • Letter: N
Question
Nitric acid neutralizes potassium hydroxide. To determine the heat of reaction, a student placed 56.5 mL of 3.9 M HNO3 in a coffee cup calorimeter, noted that the temperature was 25.3 °C, and added 56.5 mL of 3.9 M KOH, also at 25.3 °C. The mixture was stirred quickly with a thermometer, and its temperature rose to 32.3 °C. write the equation for the reaction and Calculate the heat of reaction per mole of acid (in units of kJ·mol-1. and Calculate the heat of reaction in joules. Assume that the specific heats of all solutions are 4.18 J·g-1·°C-1 and that all densities are 1.00 g·mL-1
Explanation / Answer
Given :
Volume of HNO3 = 56.5 mL = 0.0565 L
[HNO3]= 3.9 M
Initial temperature = 25.3 deg C
Volume of KOH = 56.5 mL = 0.0565 L
[KOH]= 3.9 M
Final temperature = 32.3 deg C
Solution :
KOH (aq) + HNO3 (aq) --- > KNO3 (aq) + H2O (l)
Both are in equal volume and equal molarity.
Moles of KOH = moles of HNO3 = volume in L x molarity
= 0.0565 L x 3.9 M = 0.22035 mol
Heat of reaction Delta Hrxn = - q/ n
q = m c delta T
m is mass, C specific heat , Delta T is change in T.
Lets calculate mass of solution
Mass of solution = Total volume in mL x 1 g / mL
= (56.5 + 56.5 ) mL 1 g /mL
= 113 g
Lets plug given values in above equation.
q = 113 g x 4.184 J /(deg C g) x ( 32.3 – 25.3 ) deg C
= 3309.44 J
Delta H = - 3309.544 J/ 0.22035 mol
= 15019.50 J /mol
Delta H in kJ/mol
Delta H = 15.02 kJ/mol
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.