When backpacking in the wilderness, hikers often boil water to sterilize it for
ID: 755966 • Letter: W
Question
When backpacking in the wilderness, hikers often boil water to sterilize it for drinking. Suppose that you are planning a backpacking trip and will need to boil 40L of water for your group. What volume of fuel should you bring? Assume each of the following: the fuel has an average formula of C7H16 ; 15% of the heat generated from combustion goes to heat the water (the rest is lost to the surroundings); the density of the fuel is 0.78 g/mL; the initial temperature of the water is 25.0 degrees C; and the standard enthalpy of formation of C7H16} is -224.4 kJ/molExplanation / Answer
First find amount of heat energy needed. Mass water in grams = 30000. (one liter water weighs 1000 grams. Temp increase from 25 to l00 degrees C (boiling point) = 75 degrees C Heat energy needed = 75 degrees x 30000 grams x lcal/gm water specific heat = a total of 2.25 x 10 to 6 th power calories Since only l5% of the heat generated goes to heat the water, then to find total heat energy needed (X) we say that 2.25 x l0 to the 6th power = .l5X so X = 2.25 x l0 to sixth divided by .15 to get total of 1.5 x 10 to 7th power calories. or l.5 x l0 to 4th kcal. Now to get moles of fuel needed just divide all this heat energy by the heat delivered per mole of fuel burned, given as 224.4 kj/mol Since; we have calculated the total heat energy needed in Kcal we need to get our enthalpy of combustion of one mole of heptane (C7Hl6) into kcal. Using conversion table: l kcal = 4.184 kj So 1.5 x 10 to the 4th kcal x 4.184 kl/kcal =6.28 x 10 to the 4th kj total heat energy needed. Now to get moles of fuel just dicide total heat energy by heat output per mole fuel (224.4kj) So 6.28 x 10 to fourth divided by 224.4 =280 moles fuel Now add up the weight of one mol heptane 7x12 +16x1.008= 100.13 g/mol fuel 100.13g/mol x 280 moles fuel =2.8 x 10 to 4th grams fuel now divide mass fuel by its density to get volume fuel so 2.8 x 10 to 4th gms divided by .78g/ml =3.59 x 10 to 4th ml or 35.9 liters fuel In such an involved problem, I might have made an error, as this to me seems like a lot of fuel. Recheck my math to be sure.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.