When backpacking in the wilderness, hikers often boil water to sterilize it for
ID: 756789 • Letter: W
Question
When backpacking in the wilderness, hikers often boil water to sterilize it for drinking. Suppose that you are planning a backpacking trip and will need to boil 40 L of water for your group. What volume of fuel should you bring? Assume each of the following: the fuel has an average formula of C7H16; 15% of the heat generated from combustion goes to heat the water (the rest is lost to the surroundings); the density of the fuel is 0.78 g/ml the initial temperature of the water is 25.0 Celsius and the standard enthalpy of formation of C7H16 is -224.4 kj/mol. V = ______ ml of fuel Please explain because I'm lostExplanation / Answer
Assuming you are boiling water at ground level (1.00 atm), where the boiling point is 100 C (the bp decreases with altitude as air pressure drops), the heat energy required to raise the temperature of 35L of water (density 1.00 kg/L) by 75 C is 35 kg x 4200 J/kgoC x 75oC = 11.025 MJ.
Only 15% of heat generated from combustion is useful, so
15% of the heat needed = 11.025 MJ
100% of heat needed = 100*11.025/15 = 73.5 MJ.
The heat released from burning the fuel in oxygen is calculated as follows :
7C + 8H2 ---> C7H16 releases 224.4 kJ/mol
therefore the reverse reaction C7H16 ---> 7C+8H2 requires 224.4 kJ/mol.
C + O2 ---> CO2 releases 393.5 kJ/mol
H2 + (1/2)O2 ---> H2O releases 285.8 kJ/mol
therefore the combustion of 1 mol of fuel
C7H16 + 7O2 + 4O2 ---> 7CO2 + 8H2O
releases 7*393.5 + 8*285.8 - 224.4 = 4816.5 kJ/mol = 4.82 MJ/mol of heat.
The amount of fuel required is 73.5 / 4.82 = 15.25 mol.
1 mol of fuel has a mass of 7*12 + 16*1 = 100 g so 15.25 mol has a mass of 1525 g.
The volume of fuel required is 1525g / 0.78 g/ml = 1955 ml = 1.955 L.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.