Hydrogen iodide decomposes according to the followingequation 2HI(g) ---> H2(g)
ID: 75661 • Letter: H
Question
Hydrogen iodide decomposes according to the followingequation 2HI(g) ---> H2(g) + I2(g) Kc=.0156@400deg celcius Initially, 0.550 mol HI was injected into an empty 2.0Lreaction vessel at 400deg cel. Calculate the concentration of HI atequilibrium? Hydrogen iodide decomposes according to the followingequation 2HI(g) ---> H2(g) + I2(g) Kc=.0156@400deg celcius Initially, 0.550 mol HI was injected into an empty 2.0Lreaction vessel at 400deg cel. Calculate the concentration of HI atequilibrium?Explanation / Answer
2HI(g) ---> H2(g) + I2(g) initialconc. 0.550 /2 0 0 Equb.conc. 0.275 -x x x Where x is the equilibrium concentration ofproducts equilibrium constant K c = [ H 2 ] [ I 2 ] /[HI]^ 2 0.156 = x(x ) / (0.275-x) ^2 x/ ( 0.275-x ) = 0.156 =0.3949 x = 0.3949 ( 0.275-x) x = 0.0778 moles / L Therefore equilibrium concentration of HI = 0.275-0.0778 = 0.1971 moles/LRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.