Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A student add a total of 15.00 m L of .5432 HCl to their unknownalkaline earth c

ID: 75851 • Letter: A

Question

A student add a total of 15.00 m L of .5432 HCl to their unknownalkaline earth carbonate .it completely dissolved and stoppedfizzing . Addition of 3 drops of bromophenol blue  confirmed the solution was acidic . the solutionrequired 12.3 m L of 12.34 m L of 0.1255 M NaOH to back titrate theexcess HCl.

1)      What was the total number ofmoles of HCl add to the unknown ?

2)      How many moles of excess HClwere added?

3)      How many moles of MCO3 werepresent in the original unknown ?

4)      If the mass of the originalunknown was .04871 g , and the unknown was 100% MCO3 . what is theformula mass of the carbonate ?

5)      Identify unknown ?

Explanation / Answer

1) Total moles of HCl added = molarity * volume                                         = 0.5432 M * 0.015 L                                          =0.008148 moles . 2) The excess moles of HCl were back titrated with NaOH . Moles of NaOH = 0.1255 M * 0.01234 L                            =0.001548 moles . So excess moles of HCl = 0.001548 moles. . 3) Since it is an alkaline earth carbonate, general formula isMCO3. i.e. one mole of carbonate ion per mole of carbonatesalt. Hence moles of carbonate = moles of HCl consumed. . Moles of HCl consumed = Total moles - excess moles                                       =0.008148 -0.001548                                        =0.0066 moles = moles of MCO3in the unknown . 4) Formula mass of unknown = mass / moles                                         = 0.04871 g / 0.0066 moles                                           =7.38 g/mol . 5) The answer is part 4 is highly unlikely. So please check yourvalues if there is any mistake in decimal points or values. Theunknown can be identified only from correct formula mass. . 4) Formula mass of unknown = mass / moles                                         = 0.04871 g / 0.0066 moles                                           =7.38 g/mol . 5) The answer is part 4 is highly unlikely. So please check yourvalues if there is any mistake in decimal points or values. Theunknown can be identified only from correct formula mass.
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote