A student collects the following data in the precess ofcollecting nitrogen gas b
ID: 76080 • Letter: A
Question
A student collects the following data in the precess ofcollecting nitrogen gas by water displacement volume of gas collected: 73.2 mL Temperature of room air and of water: 22.5C barometric pressure: 752 mm Hg vapor pressure of water at 22.5C (interpolated):20.45mmHg question - assuming ideal gas behavior, which of the followingis the number of moles of N2 the student collected? the Answer is 0.00290 moles of N2 but i didnt get that answer. does anybody know how to get the answer? A student collects the following data in the precess ofcollecting nitrogen gas by water displacement volume of gas collected: 73.2 mL Temperature of room air and of water: 22.5C barometric pressure: 752 mm Hg vapor pressure of water at 22.5C (interpolated):20.45mmHg question - assuming ideal gas behavior, which of the followingis the number of moles of N2 the student collected? the Answer is 0.00290 moles of N2 but i didnt get that answer. does anybody know how to get the answer?Explanation / Answer
volume of gas collected, V = 73.2 mL = 0.0732 L Temperature of room air and of water,T= 22.5oC = 22.5 + 273 = 295.5 K barometric pressure,P' =752 mm Hg vapor pressure of water at 22.5C (interpolated), P"= 20.45mmHg So, total pressure exerted , P = P' + P" = 752 + 20.45 =772.45 mm Hg = 772.45 / 760 atm = 1.01638 atm T he number of moles of N2 collected ,n = ? By the relation PV = nRT where R = gas constant = 0.0821 lit. atm / mole /K Substituting values we get n = PV / RT =0.003 molesRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.