Chloroform (CHCl3) is the liquid that usually saturates the handkerchief that is
ID: 765991 • Letter: C
Question
Chloroform (CHCl3) is the liquid that usually saturates the handkerchief that is pressed over the nose of an unsuspecting victim in TV spy stories. Chloroform has a vapor pressure of 199 mm at 25.0?C. If half a pint of chloroform (density= 1.489g/mL) is spilled on the floor of a room that is 12 ft by 13 ft by 8.0 ft, will all the chloroform vaporize? (Prove your answer by calculation.)Explanation / Answer
volume of the room = 12*13*8 ft^3 = 1248 ft^3=35.34 m^3 half pint = 236.588 milliliters => weight of chloroform present = 236.588*1.489 = 352.28 g So, moles of chloform present = 352.28/119.5 = 2.95 moles Given vapour pressure = (199/760)*(1.01325*10^5) Pascal at 298 kelvin temperature So, moles = (199/760)*(1.01325*10^5)*(35.34)/[(8.314)*298] => moles = 378.44 moles Hence, all the chloroform present will be converted to vapour state.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.