A mass of 0.630g of Nacl is dissolved in 525g of water. Part A Calculate the mol
ID: 767261 • Letter: A
Question
A mass of 0.630g of Nacl is dissolved in 525g of water. Part A Calculate the molality of the salt solution. Express your answer to three significant figures and include the appropriate units. Part B Calculate the mole fraction of salt in this solution. answer XNacl Part C Calculate the concentration of the salt solution in percent by mass. Express your answer to three significant figures and include the appropriate units. Part D Calculate the concentration of the salt solution in parts per million Express your answer as an integer and include the appropriate units.Explanation / Answer
Part A) molality = ( 0.63 x1000/58.5 x525) = 0.020 m Part B) moles of = (0.693/58.5) =0.0108 , moles of water = 525/18 = 29.166, mole fraction of salt = (0.0108/0.0108+29.166) = 0.00037, part C) % by mass = (0.63/525) x100 =0.12 % Part D) 0.63 x1000/525 = 1.2 gm /1000 gm water = 1200 gm per 10^ 6 gm water , hence conc = 1200 ppm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.