a). a solution is prepared by mixing 1.000 mole of methanol(CH3OH) and 2.38 mole
ID: 769298 • Letter: A
Question
a). a solution is prepared by mixing 1.000 mole of methanol(CH3OH) and 2.38 mole of propanol (CH3CH2CH2OH). what is the composition of the vapor (in mole fractions) at 40 degrees Celsius? vapor pressures at 40 degrees celsius: -pure methanol: 303 torr -pure propanol: 44.6 torr CH3OH mole fraction in the vapor=?? propanol mole fraction in the vapor=?? b). what is the composition of the vapor of a pentane/hexane solution that has a vapor pressure of 385 torr at 25 degrees celsius? vapor pressures at 25 degrees celsius: pentane mole fraction in the vapor?? hexane mole fraction in the vapor??Explanation / Answer
Xm = Pm * Nm /(Pm * Nm + Pp * Np)
= 303/303+44.6*2.83
= 0.7059
Xp = 1-Xm
=0.2940
b)
vaour pressure = Ppen * Xpen + Phex * Xhex
385 = Ppen * Xpen + Phex * (1- Xpen)
385 = 511 * Xpen + 150 - 150*Xpen
Xpen = 0.650
Xhex = 1- Xpen = 0.349
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.