An alcohol is oxidized to a carboxylic acid, and .2003 g of the acid is tritrate
ID: 772282 • Letter: A
Question
An alcohol is oxidized to a carboxylic acid, and .2003 g of the acid is tritrated with 45.25 mL of .03811 M NaOH. What is the formula of the alcohol? Please explain how you would approach this problem and the problem soving techniques used but keep in mind that we have only really covered naming the various functional groups and organic compounds. And that we haven't covered mechanisms either. I'd really appreciate help on this we haven't really been given any instruction on how to solve stuff like this but it's still in our homework. ThanksExplanation / Answer
Let the acid be HA
HA + NaOH => NaA + H2O
Moles of HA = moles of NaOH = volume x concentration of NaOH
= 45.25/1000 x 0.03811 = 0.0017245 mol
Molar mass of HA = mass/moles of HA
= 0.2003/0.0017245 = 116.15 g/mol
Carboxylic acids have general formula C(n)H(2n)O2
Molar mass = 12.01 x n + 1.008 x 2n + 16.00 x 2
= (14.026n + 32.00) = 116.15
n = 6
Thus the acid has formula C6H12O2
The corresponding alcohol has formula C(n)H(2n+2)O or C(n)H(2n+1)OH
=> C6H14O or C6H13OH
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.