When 22.5 When 22.5 grams of hydrogen sulfide(g) react with excess oxygen(g) acc
ID: 773742 • Letter: W
Question
When 22.5 When 22.5 grams of hydrogen sulfide(g) react with excess oxygen(g) according to the following reaction:
2H2S(g) + 3O2(g) 2H2O(g) + 2SO2(g) ?H = -1.04E+3 kJ
Which of the following is true?
a.
343 kJ of energy are released
b.
343 kJ of energy is absorbed
c.
686 kJ of energy are released
d.
686 kJ of energy is absorbed
e.
1373 kJ of energy are released
a.
343 kJ of energy are released
b.
343 kJ of energy is absorbed
c.
686 kJ of energy are released
d.
686 kJ of energy is absorbed
e.
1373 kJ of energy are released
Explanation / Answer
molar mass of H2S = 2+32 = 34
so, no. of moles of H2S = 22.5/34 = 0.661765 moles
for 2 mole H2S 1040 J is absorbed
so , for 0.661765 moles Energy absorbed = 344.117 J
so, option b is correcrt
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.