Consider the following data for questions 1-6: Two solution of an unknown slight
ID: 774443 • Letter: C
Question
Consider the following data for questions 1-6: Two solution of an unknown slightly soluble salt, A(OH)2, were allowed to equilibrate- one at 25 degrees Celsius and the other at 80 degrees celsius. A 15.00 mL aliquot of each solution is titrated with 0.200 M HCL. 8.00 mL of the acid is required to reach the endpoint of the tiration at 25 degress celsius, while 69.15 mL are required for the 80 degrees Celsius solution.
1. Calculate the Ksp^a+ at 25 degrees celsius.
2. Calculate the Ksp at 80 degrees celsius.
3. Calculate the gibbs free energy ( in kJ/mol) at 25 degrees celsius
4. Calculate the Gibbs free energy (in kJ/mol) at 80 degrees celsius.
5. Assuming that the change in enthalpy is negligible over this temperature range, calculate delta H.
6. Assuming that the change in entropy in negligible over this temperauter range, calculate delta S.
Explanation / Answer
Reaction A(OH)2 ----> A+ + 2OH-
at equilibrium x 2x
so at 25C 8ml of 0.2 M HCl was required so moles of HCl
= 8*0.2 = 1.6m mol
so 2x *15= 1.6m mol
x=0.053M
ksp = [A+][OH-]^2
ksp = x*(2x)^2
ksp = 5.955*10^-4....................................ANS
so at 80C 69.15ml of 0.2 M HCl was required so moles of HCl
= 69.15*0.2=13.83m mol
so 2x *15= 13.83m mol
x=0.461M
ksp = [A+][OH-]^2
ksp = x*(2x)^2
ksp = 0.392.................................ANS
For T=25C
dG = -RTlnKsp
T = 298K = 20C
R=8.314 j/mol-k
dG = -8.314*298*ln(5.955*10^-4) = 18398.72 j
dG = 18.399 KJ
For T=80C
dG = -RTlnKsp
T = 353K
R=8.314 j/mol-k
dG = -8.314*353*ln(0.392) = 2748.46j
dG = 2.748KJ
For T = 298K = 20C
dG = dH -TdS
18.399 = dH - 298dS
for T = 353K
2.784 = dH-353dS
Solving above equations
dH = 103.0039KJ
dS = 0.2839 KJ/K
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.