The electrons in a beam are moving at 2.8 × 108 m/s in an electric field of 2500
ID: 776450 • Letter: T
Question
The electrons in a beam are moving at 2.8 × 108 m/s in an electric field of 25000 N/C. What value must the magnetic field have if the electrons pass through the crossed fields undeflected. 4. A mass spectrometer consists of an accelerating potential to give the partical velocity before entering a uniform magnetic field. The mass spectrometer using a beam of doubly ionized sodium atoms has the following settings: the magnetic field is 0.0975 T; the charge of an atom is 3.20 × 10-19 C; .the radius of the orbit is 0.080 m; and the potential difference is 150 V. Calculate the mass of a sodium atomExplanation / Answer
3. given
v = 2.8*10^8 m/s
electrons
E = 25,000 N/C
B = ?
for undeflected beam, from force balance
qvB = qE
B = E/v = 25,000/2.8*10^8 = 8.92857*10^-5 T
4. given
doubly ionised sodium ions
q = 2e
B = 0.0975 T
q = 3.2*10^-19 C
r = 0.08 m
V = 150 V
m = ?
hence
from force balance
mv^2/r = qvB
m = rqB/v
now, 0.5mv^2 = qV
v = sqrt(2qV/m)
hence
m = rB*sqrt(mq/2V)
sqrt(m) = r*B*sqrt(q/2V)
m = r^2*B^2*q/2V
m = 6.4896*10^-26 kg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.