The electron gun in an old TV picture tube accelerates electrons between two par
ID: 1498536 • Letter: T
Question
The electron gun in an old TV picture tube accelerates electrons between two parallel plates 1.0 cm apart with a 20 kV potential difference between them. The electrons enter through a small hole in the negative plate, accelerate, then exit through a small hole in the positive plate. Assume that the holes are small enough not to affect the electric field or potential.
Part A
What is the electric field strength between the plates?
Part B
With what speed does an electron exit the electron gun if its entry speed is close to zero?
Note: The exit speed is so fast that we really need to use the theory of relativity to compute an accurate value. Your answer to part B is in the right range but a little too big.
Explanation / Answer
(a)
E = V/d = 20* 10^3 V/0.01 m = 2* 10^6 V/m
(b)
from the conservation of energy
W = 1/2 mv^2
q del V = 1/2 mv^2
v = sqrt 2 Vq/m
= sqrt 2 ( 20* 10^3 V) ( 1.6 * 10^-19/ 9.1 * 10 ^-31
=8.38 * 10^7 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.