10. -/1 points Giancoli6 5.P028. My Notes Ask Your Teacher Calculate the force o
ID: 776764 • Letter: 1
Question
10. -/1 points Giancoli6 5.P028. My Notes Ask Your Teacher Calculate the force of gravity on a spacecraft 25600 km (4 earth radii) above the Earth's surface if its mass is 1700 kg. N (toward the earth) 11. 1 points Giancoli6 5.P047 My Notes Ask Your Teach At what horizontal velocity would a satellite have to be launched from the top of Mt. Everest to be placed in a circular orbit around the Earth? m/s 12. /1 points Giancolis 5.P044 My Notes Ask Your Teacher The space shuttle releases a satellite into a circular orbit 580 km above the Earth. How fast must the shuttle be moving (relative to Earth) when the release occurs? m/sExplanation / Answer
10. Fg = G M m / r^2
= (6.67 x 10^-11)(5.972 x 10^24)(1700)/(25600 x 10^3)^2
= 1033 N
11. PEi + KEi = PEf + KEf
- G M m / r + m v^2 / 2= 0 + 0
v = sqrt(G M / r) = sqrt(2(6.67 x 10^-11)(5.972 x 10^24)/(6.73 x 10^6))
v = 11 x 10^3 m/s
12. PEi + KEi = PEf + KEf
- G M m / R + m v^2 / 2 = - G M m / 2r
v = 2 G M [1/R - 1/2r]
v = (2 x 6.67 x 10^-11 x 5.972 x 10^24)[1/(6.37 x 10^6) - 1/(2 x 6.95 x 10^6)]
v = 8231 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.