Chapter 25, Problem 21 Refer to Interactive Solution 25.21 for help with problem
ID: 777468 • Letter: C
Question
Chapter 25, Problem 21 Refer to Interactive Solution 25.21 for help with problems like this one. A concave mirror (R - 83.8 cm) is used to project a transparent slide onto a wall. The slide is located at a distance of 49.2 cm from the mirror, and a small flashlight shines light through the slide and onto the mirror. (a) How far from the wall should the mirror be located? (b) The height of the object on the slide is 1.45 cm. What is the height of the image? Units (a) Number (b) Number Click if you would like to Show Work for this question: Units Open Show WorkExplanation / Answer
Using the equation 1/u + 1/v = 1/f .. [no sign changes as image is real, f = ½ R]
(a) Image distance = v
1/v = 1/f -1/u = 1/41.9cm - 1/49.2cm = 0.00354 ..
v = 1/ 0.00354 .. .. v = 282.4 cm
(b) Magnification = v/u = 282.4/49.2 = 5.74
Image height = 5.74 x 1.45cm .. .. h = 8.32 [the - sign is added to indicate an inverted image]
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.