Every few years, winds in Boulder, Colorado, attain sustained speeds of 45.0 m/s
ID: 778515 • Letter: E
Question
Every few years, winds in Boulder, Colorado, attain sustained speeds of 45.0 m/s (about 100 miles per hour) when the jet stream descends during early spring. Approximately what is the force due to the Bernoulli effect on a roof having an area of 245 m2? Typical air density in Boulder is 1.14 kg/m3, and the corresponding atmospheric pressure is 8.89 104 N/m2.(Bernoulli's principle as stated in the text assumes laminar flow. Using the principle here produces only an approximate result, because there is significant turbulence.)
__________ N
Explanation / Answer
Using Bernoulli's equation
P1 + 0.5*rho*v1^2 + rho*g*h1 = P2 + 0.5*rho*v2^2 + rho*g*h2
P1 - P2 = 05*rho*(v2^2 - v1^2) + rho*g*(h2 - h1)
v2 = 45 m/sec
v1 = 0 m/sec, inside the house
h2 = h1, So h2 - h1 = 0
P1 - P2 = 0.5*rho*v2^2
Now force will be
F = (P1 - P2)*A
F = 0.5*rho*v2^2*A
F = 0.5*1.14*45^2*245
F = 2.83*10^5 N/m^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.