When pushing off of a pool wall, a swimmer exerts a force parallel to the length
ID: 779074 • Letter: W
Question
When pushing off of a pool wall, a swimmer exerts a force parallel to the length of her femur, compressing it
3 105 m.
The bone is equivalent to a uniform cylinder 36.0 cm long and 1.75 cm in radius. Young's modulus for bone is 16 109 N/m2.
(a)
Calculate the force exerted (in N).
N
(b)
If her mass is 61.0 kg and water resistance is negligible, what is her acceleration (in m/s2)? Assume her weight is precisely supported by the water.
m/s2
(c)
How fast (in m/s) is she going once she exerts this force through a distance of 18.1 cm, starting from rest?
m/s
Explanation / Answer
We know that
Stress = Force/Area = F/A
Strain = Change in length/Original length = dL/L
Young's modulus is given by:
Y = Stress/Strain = (F/A)/(dL/L)
Y = F*L/(A*dL)
F = Y*A*dL/L
A = area = pi*r^2
F = Y*pi*r^2*dL/L
F = 16*10^9*pi*(1.75*10^-2)^2*3*10^-5/(36*10^-2)
F = 1282.82 N
2.
F = m*a
a = F/m = 1282.82/61
a = 21.03 m/sec^2
3.
V^2 = U^2 + 2*a*d
d = 18.1 cm = 0.181 m
U = 0
V = sqrt (0^2 + 2*21.03*0.181)
V = 2.76 m/sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.