I am unsure how to find the concentration when only % by mass is given. Any assi
ID: 781202 • Letter: I
Question
I am unsure how to find the concentration when only % by mass is given. Any assistance is greatly appreciated.
Question:
The concentration of the chemicals in the
dumpster are not 0.5 M, and are given as 6% by mass for sodium hypochlorite and
20.0% by mass for sodium thiosulfate. You need to figure out a way to convert
concentration by mass into molarity because that is the concentration unit you are using
in your experiment. I%u2019ll give you a hint. If a solution is 6% sodium hypochlorite by mass
that means that 6 grams out of every 100 grams of solution is sodium hypochlorite.
Explanation / Answer
6% by mass NaClO = 6 g of NaClO/100 g of solution
20.0% by mass Na2S2O3 = 20.0 g of Na2S2O3/100 g of solution
Moles of NaClO = 6 g x 1 mol/74.44 = 0.0806 moles
Moles of Na2S2O3 = 20.0 g x 1 mol/158.11 g = 0.126 moles
Molarity = moles of solute / ____L of solution = ____ moles/L
Molarity = (0.0806 moles + 0.126 moles) / ____L of solution = ____ moles/L
The total mass of the solution would be 200 g. We need the volume of the solution (in L) in order to solve for the molarity. In order to solve for the volume from the mass, you would need to be given the density of the solution. Are you given the density of the solution?
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.