Given the eqaution CaCl 2 + K 2 CO 3 --> CaCO 3 + KCl and mass of Mass of CaCl 2
ID: 784794 • Letter: G
Question
Given the eqaution CaCl2 + K2CO3 --> CaCO3 + KCl and mass of Mass of CaCl2= 5g Mass of K2CO3= 2.5g Mass of product = 2.8g
What is the
Theoretical yield (CaCO3):
Actual yield (CaCO3):
Percent yield:
Mass of CACl2 present in original solution:
Explanation / Answer
molar mass of CaCl2, K2CO3, KCl and CaCO3 are respectively 110.98, 138.21, 74.55 and 100.09 g/mol
mole of CaCl2 = 2.5 / 110.98 = 0.023 mol
mole of K2CO3 = 2.5 / 138.21 = 0.018 mol
thus K2CO3 is limiting reagent and hence 0.018 mole of CaCO3 will be formed.
mass of CaCO3 produced = 0.018 * 100.09 = 1.8 g
Theoretical yield (CaCO3) = 1.8 g
mass of KCl produced = 0.018 * 74.55 = 1.3 g
Hence theoretical yield = 1.8 g + 1.3 g = 3.1 g
---
from overall theoretical yield mass fraction of CaCO3= 1.8/3.1 = 0.58
Actual yield (CaCO3) =0.58*2.8 = 1.6 g
Actual yield = 2.8 g
---
Percent yield (CaCO3)= (1.6 /1.8) * 100 = 88.9% = 89% (with two significant figures)
Percent yield (overall)= (2.8 /3.1) * 100 = 90%
---
mole of CaCl2 before reaction started = 2.5 / 110.98 = 0.0225 mol
mole of CaCl2 after complete reaction = 0.0225 - 0.018 = 0.0045 mol
---
mass of CaCl2 before reaction started = 2.5 g
mass of CaCl2 after complete reaction = 2.5 - 0.018*110.98 = 0.50 g
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.