How many grams of aspirin can be produced by the reaction of 28.50 g of saliciyl
ID: 786050 • Letter: H
Question
How many grams of aspirin can be produced by the reaction of 28.50 g of saliciylic acid in the presence of 16.0 mL of acetyl chloride? (density of acetyl chloride 1.104 g/mL)
The aspirin produced is washed with cold water and recrystallized from ethyl acetate; the purified aspirin is obtained with a 75% recovery. How many grams of aspirin are obtained?
How many grams of aspirin can be produced by the reaction of 28.50 g of saliciylic acid in the presence of 16.0 mL of acetyl chloride? (density of acetyl chloride 1.104 g/mL) The aspirin produced is washed with cold water and recrystallized from ethyl acetate; the purified aspirin is obtained with a 75% recovery. How many grams of aspirin are obtained?Explanation / Answer
saliciylic acid molar mass 138.12gm/mole
28.5 gm=0.206mole
acetyl chloride molar mass =78.49g/mole
16mL=17.664gm=0.225mole
1mole saliciylic acid ==> 1mole acetyl chloride==>1mole aspirin
0.206mole saliciylic acid ==> 0.206mole acetyl chloride==>0.206mole aspirin=0.206*180.157=37.11gm
but yield=75%===27.834gm(ans)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.