Given the following: Finding Percent H 2 O 2 with Yeast Volume of O 2 collected
ID: 786168 • Letter: G
Question
Given the following: Finding Percent H2O2 with Yeast
Volume of O2 collected = .014L
Temperature of water (in K): 299k
Pressure (in atm): 0.04 atm
a) What are the actual moles of O2 collected ?
b)What are the theoretical moles of O2 (assume 100% H2O2 density = 1.02 g/mL):?
c) What is the Percent H2O2: and the Reaction rate: ?
Show work
Explanation / Answer
a)Using PV/T =constant gives 0.04*0.014/299 =1*V/273 gives V=0.513ml.
Hence number of moles are PV/RT =1*5.13x10^-4/(0.0821)*273 =2.23x10^-5 moles.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.