A 680 MW coal fired power plant is 34% efficient at producing electricity. The c
ID: 787596 • Letter: A
Question
A 680 MW coal fired power plant is 34% efficient at producing electricity. The coal has a heating value of 20,000 kJ/kg, an ash content of 5.5% and a sulfur content of 4.5%. Note: 1 MW = 1000 kW , and 1 kW = 1 kJ/s.
a. What is the daily input rate of coal (kg/day)?
b. If the efficiency of ash capture is 98.6%, how much ash is emitted into the air, kg/day?
c. How much heat is emitted to the environment (kJ/day)?
d. If 82% of the heat emitted is to be removed by cooling water, calculate the flow rate of
water (in lb/day) if the water is initially at 65 oF and rises to 95 oF. Note that 1 Btu =
1.055 kJ and that the Cp for water is 1.0 Btu/(lb- oF).
Explanation / Answer
a) 680 MW = 680000kW
per day energy required = 680000*24*3600 = 58752000000kJ
let m be mass of coal required
then 34 % effieciency leads to = m*(34/100)*20000 kJ enegy
m*(34/100)*20000 = 58752000000
m = 58752000000/(0.34*20000) = 8640000 Kg of coal = 8640 tonnes
b) efficiency of ash capture = 98.6 %===> percentage of ash released = 1.4%
coal has 5.5% of ash
====> amount of ash released = (5.5/100)*(1.4/100)*8640000 = 6652.8 Kg
c) since the powerplant is 34% efficient ====> (100-34)% = 66 % of heat will be releasd
===> 66/100*58752000000 = 38776320000kJ of energy is released or 38776320MJ
d) 82% of heat realsed = 82/100*38776320000 = 31796582400kJ = 33545394432 Btu
this is equl to m*cp*(t2-t1) = m*1*(95-65) = 33545394432
m = 33545394432/30 = 1118179814.4 lb/day
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.