A compound has the formula Mg 3 X 2 . If1.87g of X combines with 4.86 g of magne
ID: 788016 • Letter: A
Question
A compound has the formula Mg3X2. If1.87g of X combines with 4.86 g of magnesium, what is the atomicweight of X? a. 7.0 b. 14.0 c. 21.0 d. 28.0 e. 32.0This question was already on the website. The person who awnswer it said that the answer was 6.2 gm. However, I know the answer is b. 14. Can you explain? Thanks A compound has the formula Mg3X2. If1.87g of X combines with 4.86 g of magnesium, what is the atomicweight of X? a. 7.0 b. 14.0 c. 21.0 d. 28.0 e. 32.0
This question was already on the website. The person who awnswer it said that the answer was 6.2 gm. However, I know the answer is b. 14. Can you explain? Thanks
Explanation / Answer
The answer is 6.15 gms not 14
3 atoms Mg combine with 2 atoms of X
=>1 atom X combines with 3/2 atoms of Mg
No.of moles of Mg = 4.86/24 mol = 0.2025 mol
=>1.87 gm X = 3/2 x 0.2025 mol = 0.30375 mol
molar mass of X = 6.15 gms
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.