You are given a 10.0-gram mixture of KOH and Ba(OH) 2 . Both are colorless ionic
ID: 788048 • Letter: Y
Question
You are given a 10.0-gram mixture of KOH and Ba(OH)2. Both are colorless ionic solids that are soluble in water. You dissolve this mixture in 250.0 mL of water and titrate with 1.50-molar hydrochloric acid. The endpoint is reached with 108.9 mL of the acid. Determine the mass of each substance in the original mixture....essentially I get to figuring out the moles of HCl but then am at a loss as to what to do. Please show your work :) You are given a 10.0-gram mixture of KOH and Ba(OH)2. Both are colorless ionic solids that are soluble in water. You dissolve this mixture in 250.0 mL of water and titrate with 1.50-molar hydrochloric acid. The endpoint is reached with 108.9 mL of the acid. Determine the mass of each substance in the original mixture.
...essentially I get to figuring out the moles of HCl but then am at a loss as to what to do. Please show your work :) You are given a 10.0-gram mixture of KOH and Ba(OH)2. Both are colorless ionic solids that are soluble in water. You dissolve this mixture in 250.0 mL of water and titrate with 1.50-molar hydrochloric acid. The endpoint is reached with 108.9 mL of the acid. Determine the mass of each substance in the original mixture.
...essentially I get to figuring out the moles of HCl but then am at a loss as to what to do. Please show your work :) You are given a 10.0-gram mixture of KOH and Ba(OH)2. Both are colorless ionic solids that are soluble in water. You dissolve this mixture in 250.0 mL of water and titrate with 1.50-molar hydrochloric acid. The endpoint is reached with 108.9 mL of the acid. Determine the mass of each substance in the original mixture.
...essentially I get to figuring out the moles of HCl but then am at a loss as to what to do. Please show your work :) You are given a 10.0-gram mixture of KOH and Ba(OH)2. Both are colorless ionic solids that are soluble in water. You dissolve this mixture in 250.0 mL of water and titrate with 1.50-molar hydrochloric acid. The endpoint is reached with 108.9 mL of the acid. Determine the mass of each substance in the original mixture.
...essentially I get to figuring out the moles of HCl but then am at a loss as to what to do. Please show your work :)
Explanation / Answer
the moles of Hcl= 0.16335 moles
let the mixture contain x gm of KOH and (10-x) gm of Ba(OH)2
moles of KOH= x/56
moles of Ba(OH)2= (10-x)/171
moles of OH- ions= x/56 + 2*(10-x)/171
x/56 + 2*(10-x)/171= 0.16335
taking LCM
(171*x + 56*2*(10-x)) / (171*56) = 0.16335
(59x+1120) / (9576)= 0.16335
59x + 1120 = 1564.2396
59x = 444.2396
x=7.529 gms
mass of KOH= 7.529 gm
mass of Ba(OH)2= 2.471 gm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.