You are completing an internship in a hospital medical anaylsis lab. A patient h
ID: 789075 • Letter: Y
Question
You are completing an internship in a hospital medical anaylsis lab. A patient has volunteered to let you calculate the amount of Ca+2 in her blood to help you pass. You take a vial containing 2.00 mL sample of her blood into the lab for complexometric titration anaylsis with EDTA and Eriochrome Black T indicator. You reach the endpoint after addition of 2.53 mL of .00179 M EDTA. Calculate the amount of Ca+2 (not CaCO3) in your patient's blood in units of ppm. Normal blood calcium levels are between 90-110 ppm. Is your patient within this range?
I got 71.83 ppm but I am not sure if this is correct!
Explanation / Answer
Ca2+ + EDTA4- => Ca(EDTA)2-
Moles of Ca2+ = moles of EDTA4-
= volume x concentration of EDTA
= 2.53/1000 x 0.00179 = 4.5287 x 10^(-6) mol
Mass of Ca2+ = moles x molar mass of Ca
= 4.5287 x 10^(-6) x 40.08 = 0.00018151 g
Mass of blood = volume x density of blood (assume density equal to water)
= 2.00 x 1.00 = 2.00 g
Concentration of Ca2+ in ppm = mass of Ca2+/mass of blood x 10^6
= 0.00018151/2.00 x 10^6
= 90.8 ppm (or approximately 91 ppm)
So yes, the patient is in the normal range of 90-110 ppm.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.