Determine the moles of solute particles in 1.0 kg of a 3.0 m Ca(NO 3 ) 2 solutio
ID: 791572 • Letter: D
Question
Determine the moles of solute particles in 1.0 kg of a 3.0 m Ca(NO3)2 solution. & why? I am between 2 answersA. 3.0 moles B. 18 moles C. 6.0 moles
D. 9.0 moles E. 27 mole Determine the moles of solute particles in 1.0 kg of a 3.0 m Ca(NO3)2 solution. Determine the moles of solute particles in 1.0 kg of a 3.0 m Ca(NO3)2 solution. 3.0 moles 18 moles 6.0 moles 9.0 moles 27 mole A. 3.0 moles B. 18 moles C. 6.0 moles
D. 9.0 moles E. 27 mole
Explanation / Answer
The answer is: D. 9.0 moles
Moles of Ca(NO3)2 = molality x mass of solvent
= 3.0 x 1.0 = 3.0 mol
Ca(NO3)2 => Ca2+ + 2 NO3-
=> 1 mole of Ca(NO3)2 gives 3 moles of solute particles (1 Ca2+ and 2 NO3-)
Moles of solute particles = 3 x moles of Ca(NO3)2
= 3 x 3.0 = 9.0 mol
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.