17 2 SO 2 (g) + O 2 (g) ? 2 SO 3 (g) 2 N 2 (g) + O 2 (g) ? 2 N 2 O(g) 4 NH 3 (g)
ID: 791696 • Letter: 1
Question
17
15
Phosphorous trichloride and phosphorous pentachloride equilibrate in the presence of molecular chlorine according to the reaction:
PCl3(g)+Cl2(g)?PCl5(g)
An equilibrium mixture at 450 K contains
PPCl3 = 0.249 atm,
PCl2 = 0.315 atm, and
PPCl5 = 5.24 atm. What is the value of Kp at this temperature? Phosphorous trichloride and phosphorous pentachloride equilibrate in the presence of molecular chlorine according to the reaction:
An equilibrium mixture at 450 K contains
= 0.249 atm,
= 0.315 atm, and
= 5.24 atm. What is the value of Kp at this temperature? 4.12
Explanation / Answer
(1) The answer is: SO3(g) + NO(g) <=> SO2(g) + NO2(g)
Kc = Kp when moles of gaseous reactants = moles of gaseous products
=> SO3(g) + NO(g) <=> SO2(g) + NO2(g)
(2) The answer is: 66.7
PCl3(g) + Cl2(g) <=> PCl5(g)
Kp = P(PCl5)/P(PCl3).P(Cl2)
= 5.24/(0.249 x 0.315)
= 66.7
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.