When 28.0 mL of 0.515 M H 2 SO 4 is added to 28.0 mL of 1.03 M KOH in a coffee-c
ID: 791784 • Letter: W
Question
When 28.0 mL of 0.515 M H2SO4 is added to 28.0 mL of 1.03 M KOH in a coffee-cup calorimeter at 23.50
When 28.0 mL of 0.515 M H2SO4 is added to 28.0 mL of 1.03 M KOH in a coffee-cup calorimeter at 23.50 degree C, the temperature rises to 30.17 degree C. Calculate delta H of this reaction per mole of H2SO4 and KOH reacted. (Assume that the total volume is the sum of the individual volumes and that the density and specific heat capacity of the solution are the same as for pure water: d = 1.00 g/mL and c = 4.184 J/g times K.)Explanation / Answer
Total Volume of the reaction mixture = 28 mL + 28 mL = 56 mL = 0.056 L
Mass of the mixture = density * volume = 1000*0.056/1000 = 0.056 kg
Change in temperature = 6.67 degree Kelvin
Heat released in the reaction = m*c*delta-T = 0.056*1000*4.184*6.67 = 1562.81 J
No. of moles of H2SO4 reacted = 0.028*0.515 = 0.01442 moles
No. of moles of KOH reacted = 0.028*1.03 = 0.02884 moles
Hence, delta-H = 1562.81 / 0.01442 = 108377.95 J per mole of H2SO4
delta-H = 1562.81 / 0.02884 = 54188.97 J per mole of KOH
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.