What is the K a of the acid used in the titration? For the titration above, the
ID: 793922 • Letter: W
Question
What is the Ka of the acid used in the titration?
For the titration above, the concentration of sodium hydroxide was standardized with potassium hydrogen phthalate. It took 14.42 mL of the sodium hydroxide solution to reach the equivalence point with 0.6398 g of potassium hydrogen phthalate. What is the concentration of the sodium hydroxide solution?
Explanation / Answer
a) Equivalent of NaOH = equivalent of potassium hydrogen phthalate = Mass/Equivalent weight
Equivalent wt. of potassium hydrogen phthalate = Molar mass / 1 = 204.2 g
vol * Normality = 0.6398/204.2 = 3.133 m.mole
Normality = 0.2173 N
For NaOH, n=1 Hence Molarity = Normality = 0.2173 M
b) Acid is monoprotic, n=1
Molar mass = equivalent mass = M
Equivalent of base = equivalent of acid
19.84*10^-3*.106 = 1.328 /M
M = 631.46 g
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.