Determine the value of the equilibrium constant (report your answer to three sig
ID: 794550 • Letter: D
Question
Determine the value of the equilibrium constant (report your answer to three significant figures) for the following reaction if an equilibrium mixture contains 0.010 mol of solid PbF2, and is 0.0100 M in Pb2+ ions and 0.00190 M in F1- ions. Use the notation 4.31e-5 to indicate a number such as 4.31 x 10-5.
I used K = (0.01 * 0.0019^2) / 0.01 = 3.61e-6, but it tells me I'm wrong, and I can't figure out why.
Explanation / Answer
PbF2(s) <=> Pb2+(aq) + 2 F-(aq)
K = [Pb2+][F-]^2
= 0.0100 x 0.00190^2
= 3.61 x 10^(-8) (or 3.61e-8)
(Note that you do not include any terms for solid PbF2 in the K expression)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.