When 0.96 g of benzoic acid was combusted, C7H6O2(s) + 15/2O2(g) rightarrow 7CO2
ID: 796504 • Letter: W
Question
When 0.96 g of benzoic acid was combusted, C7H6O2(s) + 15/2O2(g) rightarrow 7CO2(g) + 3H2O(l), using 10 cm of fuse wire for the electrical ignition, the temperature was increased by 2.41 K. The enthalpy of combustion (DeltaHcomb) of benzoic acid (MW = 122.122 g/mol) is 26,430.0 J/g. After the reaction, 2.0 cm of fuse wire was found unburned. For every centimeter of the fuse wire burned 9.62 Joule of energy was released. Calculate the heat capacity (Kc) of the calorimeter. Assume the initial temperature to be 298 K. Gas constant, R = 8.314 J mol-1 K-1.Explanation / Answer
C7H6O2(s) + 15/2 O2 ----------> 7CO2(g) + 3 H2O (l)
Mass of benzoicacid= 0.96 grams
no of mole of benzoicacid = 0.96/122.122 = 0.0078 moles
Delta H comb= 26,430 j/g = 3227.68446 kj/ mol
Delta n= 1.5
R= 8.314 j mol-1.k-1
T= 298 k
delta E= Delta H- Delta n RT
= 3227.6- 1.5 X8.314X298
= 3227.6- 3.716 = 3223.884 KJ
but energy released by 0.0078 moles of benzoic acid = 3223.88 x 0.0078 = 25.14 kj
Length of the fuse wire initial= 10 cm
Length of the fuse wire after reaction = 2 cm
Length of the fuse wire burned = 10-2 = 8 cm
1cm wire gives 9.62 j energy
8cm wire gives energy= 8x9.62 = 76.96 j = 0.076 kj
Total energy released Delta E = 25.22 KJ
Heat capacity of calorimeter(Z) = - Delta E/Delta T X W/M
Delta T = 2.41 K
w= 0.96 grams
M= molecular weight of benzoic acid = 122.122 g/mol
Z= - 25.22/2.41 x 0.96/122.122 = 0.082270642 KJ . k-1.mol.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.