The molecular weight of methylene blue is 320 g/mol. The concentration of the or
ID: 796753 • Letter: T
Question
The molecular weight of methylene blue is 320 g/mol. The concentration of the original sample was 0.05 mg/mol. Deteremine the molarity (M) of your original sample and each dilution.
Original:
Dilution 1 (1:2 3mL of methylene blue + 3mL of water) :
Dilution 2 (1:4 3mL of of 1:2 solution + 3mL of water) :
Dilution 3 (1:8 3mL of 1:4 solution + 3 mL of water) :
Diltuion 4 (1:10 3Ml of original + 4.5 mL of water) :
PLEASE HELP ME & SHOW WORK TO DETERMINE MOLARITY AND I"LL AWARD YOU FULL POINTS!!
Explanation / Answer
Original:
Volume = 1 mL = 0.001 L
Mass of methylene blue = 0.05 mg = 0.05/1000 = 5 x 10^(-5) mol
Moles of methylene blue = mass/molar mass of methylene blue = 5 x 10^(-5)/320 = 1.56 x 10^(-7) mol
Molarity = moles/volume
= 1.56 x 10^(-7)/0.001 = 1.56 x 10^(-4) M
Dilution 1:
M1 = 1.56 x 10^(-4) M, M2 = ?
V1 = 3 mL, V2 = 3 + 3 = 6 mL
M1V1 = M2V2
1.56 x 10^(-4) x 3 = M2 x 6
Molarity M2 = 7.8 x 10^(-5) M
Dilution 2:
M1 = 7.8 x 10^(-5) M, M2 = ?
V1 = 3 mL, V2 = 3 + 3 = 6 mL
M1V1 = M2V2
7.8 x 10^(-5) x 3 = M2 x 6
Molarity M2 = 3.9 x 10^(-5) M
Dilution 3:
M1 = 3.9 x 10^(-5) M, M2 = ?
V1 = 3 mL, V2 = 3 + 3 = 6 mL
M1V1 = M2V2
3.9 x 10^(-5) x 3 = M2 x 6
Molarity M2 = 1.95 x 10^(-5) M
Dilution 4:
M1 = 1.56 x 10^(-4) M, M2 = ?
V1 = 3 mL, V2 = 3 + 4.5 = 7.5 mL
M1V1 = M2V2
1.56 x 10^(-4) x 3 = M2 x 7.5
Molarity M2 = 6.25 x 10^(-5) M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.