What volume of water, in gallons would be required to fill a 750 mL container? 1
ID: 800364 • Letter: W
Question
What volume of water, in gallons would be required to fill a 750 mL container? 1 liter = 0.265 gallon
Calculate the volume of millimeters for each of the following:
75.0 g of ammonia gas (density 0.759 g/L)
75.0 g of mercury (13.6 kg/L)
Write the Noble Gas configuartion for Sr+2
1. How many moles of Cl are present in each of the following molar quantites
0.50 moles POCl3
1.40 moles CCl4
1. Determine the number of grams of sulfur present in each of the following:
a. 2.41 x 1022 SO3 molecules
b. 8.08 x 1016 Na2S2O3 molecules
1. Using the balanced chemical equation, calculate the number of moles of CO2 that can be obtained from 1.50 moles of the first reactant with an excess of the other reactant.
a. 2C8H18 + 5O2
Explanation / Answer
gallons required=0.75*0.265=0.19875
75 g ammonia=75/0.759=98.81
75 g mercury=75/13600=0.0055
Since Sr originally has 38 electrons.
Sr+2 must have 36 electrons.
Therefore the electron configuration is:
1s^2 2s^2 2p^6 3s^2 3p^6 4s^2 3d^10 4p^6
POCl3-------0.5*3=1.5
CCl4-------1.4*4=9.6
SO3------(2.41*10^22/6.023*10^23)*3=0.12 mole
Na2S2O3-------(8.8*10^16/6.023*10^23)*2=2.92*10^ -7 moles
a)1.5*8=12 moles CO2
b)0.5*1.5=0.75 moles CO2
a)Let us try it, K is always +1 and will be so on either side
Now O is -2 except in peroxides, this is not a peroxide, so total charge will be -6, if you subtract the +1 of K from it, it leaves -5 charge to be neutralized by Cl in KClO3, so Cl will be +5
Now in KCl, K is +1, so Cl has to be -1
O2 is in elemental state so its net charge will be zero
Now Cl is gaining the electrons to go from +5 to -1, so it is getting reduced while O2 is losing electrons to go from -2 to zero so it is getting oxidized
b)Cu--- +2
Cl---- -1
O----- -1
backward shift
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.