5.- The equilibrium constant, Ka, for the reaction below is 6.0*10^-3. Fe(H2O)6
ID: 800784 • Letter: 5
Question
5.- The equilibrium constant, Ka, for the reaction below is 6.0*10^-3.
Fe(H2O)6 ^3+ (aq) + H2O(l) <--> Fe(H2O)5 (OH)^2+(aq) + H3O^+ (aq)
a)Calculate the pH of the 0.10M solution of Fe(H2O)6^3+.
b)Will a 1.0 M solution of iron (II) nitrate have a higher or lower pH than a 1.0 M solution of iron (III) nitrate?
6.- Calculate the pH of the following solutions:
a)2.0 M morphine hydrochloride, C17H19NO3 ?HCl(pKb=6.13)
b)0.50M AlCl3 (Ka of [Al(H2O)6] 3+ is 1.4 *10^-5)
7.-A 0.20M sodium shlorobenzoate (NaC7H4ClO2) solution has a pH of 8.65. Calculate the pH of a 0.20M Chlorobenzoic acid (HC7H4ClO2) solution.
Explanation / Answer
6.0 x 10^-3 = x^2 / 0.178-x
x = [H3O+]=0.033 M
pH = 1.5
sodium chlorobenzoate is a basic salt
[OH-]^2= Kb*Cb
[OH-] = 4.47*10^-6 M (at pH=8.65)
Kb= [OH-]^2/Cb = 9.97*10^-11
Ka of conjugate acid is Kw/Kb= 1.00*10^-4
so
[H+] = square root(Ka*Ca) =
= square root(1.00*10^-4 * 0.29) = 5.39*10^-3 M
pH = 2.27
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.